Suplementacja w okresie laktacji – naturalne preparaty dla zdrowia Twojego i Maluszka

suplementacja w okresie laktacji - co stosować?

Okres po porodzie wiąże się dla kobiety ogromnymi zmianami nie tylko w stylu życia, ale i ciele. Według statystyk, ponad 76% polskich mam decyduje się karmić swoje maleństwa przez pierwsze cztery miesiące życia. Część z nich ma jednak stałe problemy z niedoborem pokarmu oraz mikroskładników. Jak im zaradzić? Sięgnij po dary natury! Jakie suplementy podczas karmienia piersią zwiększają produkcję mleka u matek? Jakie mikroskładniki powinna zawierać suplementacja w okresie laktacji? Czytaj dalej! 

Koniczyna grecka – kozieradka a laktacja 

Mamy karmiące mające kłopoty z niedostateczną produkcją mleka często i skutecznie wspomagają się kozieradką. Mechanizm jej działania nie został do końca poznany – wiadomo tyle, że ta roślina pobudza pracę gruczołów mlekowych. Nieważne jak, ważne że działa, jest zdrowe i naturalne! Najsilniejszy efekt przyjęcia preparatu z kozieradką występuje przez 24 do nawet 72 godzin. Jak przyjmować kozieradkę? Nasiona możesz dodać do potraw, połknąć w formie kapsułki bądź przygotować gorący napar. Ta jednoroczna roślina o azjatyckich korzeniach, nie tylko wspomaga wydzielanie pokarmu, ma także inne właściwości prozdrowotne. Zawiera aminokwasy zwiększające wrażliwość organizmu na polifenole i insulinę, dzięki czemu jest bardzo przydatna dla diabetyków. Ponadto obniża cholesterol, a także podkręca metabolizm, dzięki czemu łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. 

Kozieradka szeroko wpływa na kobiecy układ hormonalny. Stosując ją zmniejszysz ryzyko zapadnięcia na raka piersi, poprawisz wygląd biustu – kozieradka ujędrni go i nieco powiększy – a także zwiększysz libido. Suplementacja kozieradki przydaje się także kobietom mającym problem z regularnością cyklu. 

Uwaga – suplementację kozieradki należy ustalić z lekarzem. Istnieją dość liczne przeciwwskazania do jej stosowania, toteż nie powinnaś przyjmować takich preparatów na własną rękę, aby nie ryzykować skutków ubocznych! 

Melisa – suplementacja w okresie laktacji i nie tylko

Melisę kojarzymy głównie z jej uspokajającego działania – napary z tego zioła niejednej z nas pomagają zrelaksować się po ciężkim dniu. Czy wiedziałaś, że do jej właściwości należy wspomaganie wydzielania pokarmu? Klasyczne napary z melisy to nie wszystko – na rynku dostępne są mieszanki suplementacyjne zawierające dodatkowe naturalne substancje wspierające zdrowie – warto postawić na profesjonalne receptury. Przed przyjęciem preparatów pamiętaj o konsultacji lekarskiej – inne zioła mogą wchodzić w relacje z innymi lekami czy być po prostu nieodpowiednie dla karmiących. Jeśli jednak chodzi o samą melisę, jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie.

Melisę warto włączyć do swojej diety jeszcze w trakcie ciąży. To zioło wspomaga układ pokarmowy, z którym tak często mamy problemy oczekując na maluszka. Na wagę złota są też oczywiście same walory relaksacyjne – zarówno w ciąży, połogu i okresie laktacji trzeba szczególnie unikać stresu. Poza tym, komu nie przyda się nieco spokoju? 

Jakie suplementy podczas karmienia piersią? – niezbędne witaminy i minerały

Jakie suplementy podczas karmienia piersią powinny przyjmować mamy? Warto zauważyć, że wiele kobiet zaraz po ciąży przystępuje do kuracji odchudzającej, aby natychmiast pozbyć się kilogramów zgromadzonych przez dziewięć miesięcy. Jeśli do nich należysz, zwróć szczególną uwagę na witaminy i minerały. 

Niezwykle ważna jest także suplementacja w okresie laktacji zawierająca wapń – przyjmuje się, że oscyluje ona w granicach 1000-1300 miligramów na dobę. Nie jest trudno wypełnić takie zapotrzebowanie – to już dwa plasterki żółtego sera czy dwie szklanki mleka, jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie spożywasz produktów mlecznych, postaw na suplementy. Drugi niezwykle ważny mikroelement to żelazo – karmiąca mama powinna przyjmować około 20 miligramów na dobę. Tutaj ponownie na wypełnieniu zwiększonej podaży może zaważyć głównie dieta. 

Witamina D, a raczej jej niedobór, to stały problem na naszej szerokości geograficznej. Wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także szereg innych funkcji organizmu. Jej uzupełnianie przyda się nie tylko karmiącym! Pamiętaj także o kwasach omega-3 obecnych w rybach oraz o jodzie – stawiaj na wysokiej jakości sól jodowaną i kwasie foliowym. 

Przed podjęciem decyzji suplementacji koniecznie należy skonsultować się z lekarzem – o poczynaniach zdrowotnych w ciąży zawsze decyduje medyk prowadzący. Ponadto, stawiaj na sprawdzone sklepy, sprzedające tylko produkty przebadane i najwyższej jakości – nigdy nie oszczędzaj na zdrowiu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *