Pościel bawełniana na licencji – co warto o niej wiedzieć?

pościel bawełniana na licencji

Pościel bawełniana to najczęściej spotykany typ pościeli w każdej sypialni. Kto nie skusiłby się na naturalny, oddychający materiał, który zapewnia optymalną temperaturę ciała podczas snu? Kiedy już odkryjemy, co sprawdza nam się najlepiej, warto wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Najpopularniejsze są pościele bawełniane w przeróżne nadruki – roślinne, leśne, wzory geometryczne, wzory etniczne… Co jednak z pościelą na licencji? Czym się charakteryzuje, jak wygląda, czy warto się na nią zdecydować? Czy licencja o czy może również dla nieco starszych? Sprawdź! 

Czym jest pościel bawełniana na licencji?

Produkty na licencji to te, które wykorzystują wizerunki bohaterów danych bajek – szczególnie często zdobią one pościele dla dzieci filmów, barwy i herby drużyn sportowych. Pościele bawełniane na licencji zostały wyprodukowane według konkretnych wytycznych licencjodawcy. Przed wprowadzeniem produktu na rynek, musiał on zaakceptować wszystkie aspekty projektu – od oprawy kolorystycznej, po szatę graficzną i ewentualny tekst. Całość musi być spójna z wizerunkiem danej postaci oraz przywodzić na myśl konkretną firmę – np. Disney. Pościel dziecięca z motywem superbohaterów czy księżniczek powstaje dzięki materiałom udostępnionym przez różnego typu agencje kreatywne, działające pod patronatem licencjodawcy. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszym innym artykułem dotyczącym pościeli dla dzieci: https://maluszkowo.bialystok.pl/posciel-bawelniana-dla-dzieci-czy-to-dobry-pomysl/.

Produkty licencyjne w praktyce

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że udzielenie licencji jest dość kosztowne. To dlatego produkty z wizerunkiem ulubionych postaci są zwykle droższe niż te z grafiką innego typu. Firmy, które decydują się na nawiązanie współpracy opartej na licencji, zobowiązują się do odprowadzania części przychodów ze sprzedaży licencjodawcy. Sam proces również nie jest prosty. Oprócz narzuconych odgórnie wzorów, grafiki, kolorów i schematów, istnieją również dokładne wytyczne i wymagania odnośnie materiałów, z których ma powstać gotowy produkt. W umowie znajdują się także takie informacje jak np. miejsce produkcji danej pościeli oraz minimalne ilości, które należy wprowadzić na rynek.

Pościel licencyjna a certyfikaty

Certyfikaty w świecie pościeli nie są niczym nowym. Nie od dziś wiadomo, że pościel dobrej jakości musi posiadać konkretne oznaczenia, by być uznana za bezpieczną i spełniającą wszelkie wytyczne i normy (w zależności od kraju, w którym się ją produkuje). Najbardziej znanym i najczęściej występującym certyfikatem jest Oeko Tex standard 100. Jest to najważniejsze odznaczenie włókiennicze, które zapewnia potencjalnego nabywcę, że dany materiał został przebadany oraz pozbawiony chemicznych i szkodliwych substancji. Certyfikat ten nie odnosi się tylko do pościeli licencjonowanej ani pościeli w ogólnym rozumieniu. Dlatego pościel na licencji może posiadać również inne oznaczenia – np. hologram lub numer umowy licencyjnej. Jest to wyjątkowo ważne w momencie, gdy kupujemy pościel z nieznanego źródła, ponieważ numer lub hologram dają nam pewność, że dany produkt jest produktem oryginalnym. W przemyśle tekstylnym również dochodzi do przestępstw, jakim jest podrabianie kolekcji popularnych marek. 

Pościel na licencji – jak rozpoznać oryginał? 

Ponieważ oszustów nie brakuje, kupując pościel na licencji musimy być bardzo ostrożni. Pierwszą rzecz, którą należy zrobić, jest dokładne obejrzenie opakowania pościeli. Oryginalna pościel będzie zawierała etykietę z takimi informacjami jak licencjodawca, licencjobiorca (inaczej dystrybutor) oraz certyfikaty, które posiada. Ważne są również  informacje o rozmiarze danego kompletu pościeli, hologram z numerem umowy licencyjnej oraz instrukcja dbania o pościel.

1 Comment

  1. Moje dzieci śpią pod pościelą bawełnianą i zawsze wstają pełne energii. Nie miewają też problemów z zasypianiem, co moim zdaniem jest bardzo dużym plusem takiej pościeli 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *