Materiał, wielkość, rodzaj. Jak wybrać ręcznik dla niemowlaka?

ręczniki dla niemowląt

Opieka nad niemowlakiem to duże wyzwanie. Bez względu na to, czy to ich pierwsze dziecko, czy też rodzice mają już doświadczenie w opiece nad maluchami, skompletowanie wyprawki dla noworodka nie jest dla nich łatwym zadaniem. Do przedmiotów, które są szczególnie ważne, należą akcesoria do kąpieli – kosmetyki, ale również ręczniki dla dzieci. Na rynku jest obecnie dostępnych mnóstwo modeli, które są wykonane z różnych materiałów, często w nietuzinkowych fasonach. Na jaki rodzaj ręcznika się zdecydować? By dokonać dobrego i bezpiecznego dla swojej pociechy wyboru, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Podpowiadamy, które z nich są najbardziej istotne.

Ręczniki kąpielowe dla dzieci – jaki materiał wybrać?

Jeszcze przed decyzją, czy najlepszym wyborem będzie ręcznik kąpielowy z kapturem duży, czy też może mniejszy, klasyczny model: https://bajkowypokoik.pl/recznik-psi-patrol-tecza-70×140, należy wybrać odpowiednią tkaninę. Skóra niemowląt znacznie różni się bowiem od skóry dorosłych. Przede wszystkim nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, a przy tym jest wyraźnie cieńsza. Ma też większą skłonność do podrażnień, między innymi przez niższą zawartość lipidów, które stanowią naturalną barierę dla czynników zewnętrznych. Ręcznik zaś styka się z całą powierzchniąciała malucha. W związku z tym nieodpowiedni materiał może prowadzić właśnie do podrażnień i innych problemów z reakcjami alergicznymi na czele.

Takie kłopoty mogą wywoływać ręczniki dla niemowląt wykonane z tworzyw sztucznych. Do pielęgnacji niemowląt poleca się bowiem naturalne materiały. Najpopularniejszym wyborem jest naturalna bawełna. Ten surowiec szybko wchłania wodę. O ile w innych okolicznościach jest to wada, o tyle po kąpieli bawełniany ręcznik pozwoli utrzymać ciepło wokół malucha i uchronić go przed wychłodzeniem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wchłanialność bawełny, ale i jej strukturę – ręcznik powinien być miękki i miły w dotyku.

Alternatywy dla bawełny – bambus i len

Mniej popularnym, ale równie dobrym wyborem będą ręczniki dla niemowląt wykonane z bambusa. Poleca się je przede wszystkim dzieciom zmagającym się z problemami skórnymi, szczególnie wrażliwym na kontakt z różnymi tkaninami. Bambusowe włókna są hipoalergiczne i chronią przed bakteriami. Przy okazji często wchłaniają wodę lepiej niż bawełna, przyspieszając osuszanie niemowlaka.

Tkaniną odpowiednią dla niemowląt będzie także len, wykazujący podobne właściwości, co bambus. Ręczniki frotte wykonane z takich włókien pochłaniają nawet wodę o objętości równej 1/5 swojej wagi. Najczęściej nie są jednak produkowane w całości z lnu – bazą jest bawełna: https://bajkowypokoik.pl/pl/c/Reczniki/64, a na jej wierzchu znajduje się pętelka z lnu.

By mieć pewność, że ręcznik dla niemowlęcia będzie wykonany z bezpiecznych materiałów, warto wybierać produkty z certyfikatem OEKO-TEX. To znak, że producent dochowuje odpowiednich standardów i używa wyłącznie materiałów przyjaznych maluchom. Warto także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji ręcznika. Przy praniu nie powinno się korzystać ze środków zmiękczających, które mogą obniżyć właściwości materiału dotyczące wchłaniania wody.

Ręczniki dla niemowląt – wielkość i rodzaj

Kiedy podjęta została już decyzja o wyborze tkaniny, czas dobrać odpowiednią wielkość. Na rynku można znaleźć wiele bardzo małych ręczników reklamowanych jako produkty dla niemowląt. Tymczasem najlepiej zdecydować się od razu na nieco większy rozmiar. Minimalna wielkość ręcznika to 70 na 70 centymetrów, ale rodzice często wybierają jeszcze większe – o wymiarach 100 na 100 centymetrów. Taki model pomoże dokładnie owinąć wyjmowanego z kąpieli niemowlaka, a w czasie wycierania i ubierania bezpiecznie go okryć.

Pozostaje jeszcze wybór rodzaju ręcznika. Klasyczny model dla malucha to po prostu kwadrat z naturalnej, miękkiej tkaniny. Praktycznym rozwiązaniem mogą się także okazać ręczniki z kapturem. Nie potrzeba tutaj nawet udziwnień w postaci naszywek czy doszywanych uszu. Wystarczy trójkąt doszyty do krawędzi ręcznika, by sprawnie wysuszyć nie tylko ciało, ale i głowę malucha. To przydatne szczególnie w przypadku nieco większych, ruchliwych dzieci, które będą szybko wystawiać głowę okrytą ręcznikiem w klasyczny sposób.

Dbaniu o ręczniki kąpielowe poświęciliśmy osobny artykuł. Dowiedz się jak je prać, aby służyły przez lata: https://maluszkowo.bialystok.pl/jak-prac-i-dbac-o-reczniki/.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *