Jak prawidłowo nosić plecak? Porady dla dzieci i nie tylko

jak nosić plecak damski

Plecaki szkolne, młodzieżowe, turystyczne, na laptop – wybór takiego wyposażenia na dzisiejszym rynku jest niemal nieograniczony. Każdy z nas może dziś dobrać plecak do własnych potrzeb, kierując się wielkością bagażu, jego designem, a także wytrzymałością materiału oraz cechami funkcjonalnymi. Mamy do wyboru najlepsze marki – zarówno te kojarzone z odzieżą sportową, jak i wyspecjalizowane w produkcji bagażu, jak na przykład plecaki Coolpack. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, czy wybrany przez nas plecak posiada elementy, dzięki którym będziemy w stanie prawidłowo go nosić. A nawet jeśli takie są, czasami nie potrafimy z nich w odpowiedni sposób korzystać. Podpowiadamy więc, w jak nosić plecak, by było to wygodne i zdrowe. To wiedza, która z pewnością przyda się nie tylko dzieciom.

Jak nosić plecak? Pozycja naszego bagażu

Choć może się to wydawać nieco absurdalne, pierwsza porada na temat tego jak prawidłowo nosić plecak damski, turystyczny czy szkolny dotyczy umiejscowienia plecaka dokładnie na plecach. Czasami nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że bagaż tak naprawdę znajduje się zdecydowanie za nisko. Bywają sytuacje, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, że dół plecaka znajduje się na pośladkach albo nawet poniżej ich linii.

Przy noszeniu plecaka trzeba zatem zadbać o jego prawidłowe umiejscowienie. Jak nosić plecak prawidłowo? Pomoże w tym odpowiednie wyregulowanie szelek. Czasami trzeba będzie je skrócić. Gdy bowiem plecak leży zbyt nisko, będzie obciążać nasz kręgosłup w nieprawidłowy, szkodliwy sposób. Istotne jest także to, by był umieszczony symetrycznie na środku pleców i nie przeważał nas na żadną ze stron. By dobrze skorygować umieszczenie plecaka na plecach, warto dokonywać zmian tylko wtedy, gdy jest on wypełniony książkami czy innym asortymentem i w pełni zapakowany. Generalna zasada głosi, że dół plecaka powinien kończyć się mniej więcej na linii pasa. Gdzie kupić dobrze dopasowany plecak? Nie zawiodą nas sklepy internetowe: https://plecaki.com.pl.

Problemem mogą być tutaj zbyt duże plecaki. Jeżeli nie będą odpowiednio dostosowane do wzrostu, w każdym przypadku będą wystawać poza ciało. Takich modeli właściwie nie da się w odpowiedni sposób ustawić i wyregulować, by ciężar bagażu spoczywał przede wszystkim na plecach.

Noszenie plecaka – wszystkie paski w pełni wykorzystane, czyli krok ku stabilności 

Wspomnieliśmy już o regulacji szelek – to niezbędne gdy pytamy jak prawidłowo nosić plecak. Niemal każdy wie, że najwygodniej nosi się plecaki z szerokimi szelkami – to wymóg zwłaszcza w plecakach dla dzieci oraz modelach turystycznych. Często zapominamy jednak, że znajduje się tam także kilka innych elementów w tej formie, które należy odpowiednio wyregulować.

Jak nosić plecak turystyczny czy szkolny? Pomocny w prawidłowym noszeniu plecaka będzie zwłaszcza pas biodrowy. Należy go zapiąć tak, by nieco przyciągnąć plecak do ciała. Dzięki temu rozłożenie ciężaru na naszych plecach będzie bardziej równomierne. A i komfort naszej podróży powinien zdecydowanie się poprawić. Zaciśnięcie pasa biodrowego da nam większą stabilność, poluzowanie pozwoli z kolei na swobodniejsze ruchy.

Najlepiej wybierać również modele plecaków, które są wyposażone w pasek piersiowy. Jeśli nasza wersja posiada takie rozwiązanie, pasek ten również powinien być zapięty. To rozwiązanie powinno być częścią wszystkich plecaków o większej pojemności. Zapięcie paska piersiowego pomaga ustawić odpowiednią wysokość i stabilność plecaka. Pamiętajmy tylko, by nie zaciskać go zbyt mocno – to mogłoby bowiem nawet utrudnić oddychanie. Plecaki turystyczne często posiadają również specjalne paski odciążające. Umożliwiają one dociągnięcie plecaka do ramion. Taka opcja poprawia wygodę w czasie dłuższych przechadzek i trekkingów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *