Jak prać i dbać o ręczniki?

jak prać ręcznik

Ręczniki to podstawowy element każdej łazienki, ale nie tylko. Używamy osobnego ręcznika do twarzy, do włosów, do kuchni, ręczniki kąpielowe służą do owijania się po relaksie w wannie – mogą też być pięknym prezentem na wprowadzenie się do nowego mieszkania czy na ślub. Obecnie możemy przebierać w różnych materiałach, gramaturach, kolorach i haftach, zgodnie z naszymi preferencjami i wystrojem naszej łazienki. Jeśli już zdecydujemy się na droższy, porządny komplet ręczników, nic dziwnego, że chcemy o niego odpowiednio dbać. Nikt przecież nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto! O jakich zasadach należy pamiętać, aby ręczniki służyły nam jak najdłużej? Zapraszamy do lektury!

Jak prać ręczniki?

Mogłoby się wydawać, że pranie ręczników to sprawa dziecinnie prosta. Musimy pamiętać, że jest to jednak klucz do utrzymania ręczników w dobrym stanie przez wiele lat. Koniecznie wypierz ręcznik przed pierwszym użyciem – w ten sposób pozbędziesz się bakterii i śliskich powłok, którymi pokrywają ręczniki ich producenci. W dodatku, ręcznik przyniesiony prosto ze sklepu nie będzie chłonął wilgoci.

Zastanawiasz się jaką pościel wybrać dla dziecka? Podpowiadamy w innym artykule: https://maluszkowo.bialystok.pl/posciel-bawelniana-dla-dzieci-czy-to-dobry-pomysl/

Ręczniki pierzemy osobno

Z ręcznikami jest podobnie jak z pościelą – nie należy prać ich wraz z innymi ubraniami. Jeśli nie zastosujemy się do tej porady, ręczniki mogą szybko stracić na puszystości. Oprócz tego, ręczniki często mają tendencję do gubienia włosków i włókien. Nie chcemy przecież, by przeniosły się na nasze ubrania i bieliznę – ciężko się ich potem pozbyć! Pamiętajmy, żeby ręczniki segregować, zwłaszcza kolorystycznie. Wszystkie jasne ręczniki możemy prać razem, podobnie jak ciemne i kolorowe. W ten sposób unikniemy niechcianych przebarwień. Jeśli Twoja pralka posiada program prania delikatnego – warto go włączyć. Istotne jest również, by nie przeładować bębna pralki. Proszek do prania może nie przedrzeć się przez ciasno splecione ze sobą ręczniki.

W ilu stopniach należy prać ręczniki?

Wszystko zależy od materiału, z jakiego ręczniki są wykonane. Najczęściej producenci zostawiają na metkach informacje, w jakiej temperaturze należy prać dany ręcznik i to nimi powinniśmy się sugerować. Ogólnie przyjęta norma to 40 lub 60 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że roztocza i bakterie giną w 55 stopniach! Niektórzy decydują się na 90-stopniowy program prania. Jest to jednak prosta droga do zniszczenia naszych ręczników. Tak wysoka temperatura pozbawi ich puszystości!

Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania ręczników to również sprawa indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak często ich używamy i do jakiego celu są przeznaczone. Kosmetolodzy radzą, by ręczniki do twarzy były prane codziennie – w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasza skóra ma kontakt z ograniczoną ilością bakterii. Ręczniki do ciała należy prać mniej więcej co tydzień, chyba że pomieszczenie, w którym je rozwieszasz, jest bardzo wilgotne. Wówczas, po 2-3 dniach ręcznik powinien wylądować w koszu na pranie. Pamiętaj, że środowisko wilgotne sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, a łazienka jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w całym domu!

Jakich płynów do prania ręczników używać?

Ręczniki wolą płyny i żele od proszków. Jeśli chcesz jak najdłużej zachować ich puszystość, używaj jak najdelikatniejszych detergentów. Pamiętaj również, że proszki do prania często odpowiadają za alergie skórne, zwłaszcza u dzieci. Warto więc skupić się na płynach naturalnych, łagodnych, dopasowanych do kolorystyki danego ręcznika. Dotyczy to zwłaszcza ręczników białych – detergenty przeznaczone do białych tkanin zapobiegną szarzeniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *