Jak nosić plecak prawidłowo? Porady dla dzieci i nie tylko

jak nosić plecak damski

Plecaki szkolne, młodzieżowe, turystyczne, na laptop – wybór takiego wyposażenia na dzisiejszym rynku jest niemal nieograniczony. Każdy z nas może dziś dobrać plecak do własnych potrzeb, kierując się wielkością bagażu, jego designem, a także wytrzymałością materiału oraz cechami funkcjonalnymi. Mamy do wyboru najlepsze marki – zarówno te kojarzone z odzieżą sportową, jak i wyspecjalizowane w produkcji bagażu, jak na przykład plecaki Coolpack. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, czy wybrany przez nas plecak posiada elementy, dzięki którym będziemy w stanie prawidłowo go nosić. A nawet jeśli takie są, czasami nie potrafimy z nich w odpowiedni sposób korzystać. Podpowiadamy więc, jak nosić plecak, by było to wygodne i zdrowe. To wiedza, która z pewnością przyda się nie tylko dzieciom.

Jak nosić plecak? Zacznijmy od podstaw 

To wie każdy, ale nie wszyscy się do tego stosują. Każdy plecak niezależnie od modelu powinien być noszony na obu ramionach. Na pewno widzisz często nie tylko dzieci, ale i dorosłe osoby, które zawieszają go tylko na jednym ramieniu. Taki sposób noszenia ma negatywne skutki. Ciężar rozkłada się nierównomiernie przez co dochodzi do skrzywień i deformacji kręgosłupa. Muszą na to uważać szczególnie dzieci, które jeszcze rosną. Noszenie plecaka na jednym ramieniu może później doprowadzić do problemów z kręgosłupem i jego bólem w przyszłości. 

Jak nosić plecak? Pozycja naszego bagażu

Choć może się to wydawać nieco absurdalne, pierwsza porada na temat tego jak prawidłowo nosić plecak damski, turystyczny czy szkolny dotyczy umiejscowienia plecaka dokładnie na plecach. Czasami nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że bagaż tak naprawdę znajduje się zdecydowanie za nisko. Bywają sytuacje, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, że dół plecaka znajduje się na pośladkach albo nawet poniżej ich linii.

Przy noszeniu plecaka trzeba zatem zadbać o jego prawidłowe umiejscowienie. Jak nosić plecak prawidłowo? Pomoże w tym odpowiednie wyregulowanie szelek. Czasami trzeba będzie je skrócić. Gdy bowiem plecak leży zbyt nisko, będzie obciążać nasz kręgosłup w nieprawidłowy, szkodliwy sposób. Istotne jest także to, by był umieszczony symetrycznie na środku pleców i nie przeważał nas na żadną ze stron. By dobrze skorygować umieszczenie plecaka na plecach, warto dokonywać zmian tylko wtedy, gdy jest on wypełniony książkami czy innym asortymentem i w pełni zapakowany. Generalna zasada głosi, że dół plecaka powinien kończyć się mniej więcej na linii pasa. Gdzie kupić dobrze dopasowany plecak? Nie zawiodą nas sklepy internetowe: https://plecaki.com.pl/.

Problemem mogą być tutaj zbyt duże plecaki. Jeżeli nie będą odpowiednio dostosowane do wzrostu, w każdym przypadku będą wystawać poza ciało. Takich modeli właściwie nie da się w odpowiedni sposób ustawić i wyregulować, by ciężar bagażu spoczywał przede wszystkim na plecach.

Zadbaj o odpowiednie rozłożenie ciężaru w plecaku 

Dziecko do szkoły codziennie zabiera wiele książek, zeszytów i dodatkowych elementów niezbędnych do szkolnego życia. Na pewno nie raz podniosłeś plecak swojego malucha i złapałeś się za głowę. Cóż, taka jest rzeczywistość. Dlatego, aby chociaż trochę odciążyć kręgosłup i zapewnić dziecku komfortowe noszenie plecaka, trzeba zadbać o ułożenie wszystkich przedmiotów. 

Co to oznacza? Jak nosić plecak, który jest wypakowany po brzegi? Najlepiej zacząć od najcięższych elementów które należy umieścić jak najbliżej pleców. W tym przypadku także warto wybrać modele z usztywnianymi plecami. Dzięki temu twardsze elementy nie będą wbijać się w plecy i dokuczać podczas noszenia. Cięższe elementy powinny także znaleźć się na dnie plecaka. Zapomnij o umieszczeniu ich na samym końcu na górze. Takie ułożenie zaburzy równowagę sylwetki. 

Pamiętaj także o wykorzystaniu kieszeni bocznych. Jeśli wkładasz coś z jednej strony, to i z drugiej. Najlepiej zaopatrzyć się w dwie butelki wody lub bidony. Takie same zasady dotyczą wszystkich plecaków. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz dziecko do szkoły, albo wybierasz się na wycieczkę – pamiętaj o równomiernym rozmieszczeniu przedmiotów w plecaku. 

Jaka waga plecaka jest odpowiednia?

Aby chronić plecy przed skrzywieniami i uszkodzeniami nie wystarczy tylko wiedzieć, jak nosić plecak. Ułożyłeś równomiernie wszystkie elementy? Świetnie. Ale czy Twój “domek na plecach” nie waży za dużo? Noszenie ogromnej ilości bagażu na plecach może także doprowadzić do urazów, których na pewno chcesz uniknąć. 

Ile powinien ważyć plecak szkolny dla dziecka? Nie może przekraczać 10-15% masy ciała. Przekroczona waga większe obciążenie nie tylko dla kręgosłupa, ale także stawów. 

Ile powinien ważyć plecak dla osoby dorosłej? Tutaj widełki są trochę wyższe – od 25 do 30%. Przestrzegaj tych wytycznych. Rozumiem, że czasami po prostu się nie da. Jednak jeśli masz możliwość wziąć mniej i odciążyć swój kręgosłup, zrób to. 

Noszenie plecaka – wszystkie paski w pełni wykorzystane, czyli krok ku stabilności 

Wspomnieliśmy już o regulacji szelek – to niezbędne gdy pytamy jak prawidłowo nosić plecak. Niemal każdy wie, że najwygodniej nosi się plecaki z szerokimi szelkami – to wymóg zwłaszcza w plecakach dla dzieci oraz modelach turystycznych. Często zapominamy jednak, że znajduje się tam także kilka innych elementów w tej formie, które należy odpowiednio wyregulować.

Jak nosić plecak turystyczny czy szkolny? Pomocny w prawidłowym noszeniu plecaka będzie zwłaszcza pas biodrowy. Należy go zapiąć tak, by nieco przyciągnąć plecak do ciała. Dzięki temu rozłożenie ciężaru na naszych plecach będzie bardziej równomierne. A i komfort naszej podróży powinien zdecydowanie się poprawić. Zaciśnięcie pasa biodrowego da nam większą stabilność, poluzowanie pozwoli z kolei na swobodniejsze ruchy.

Najlepiej wybierać również modele plecaków, które są wyposażone w pasek piersiowy. Jeśli nasza wersja posiada takie rozwiązanie, pasek ten również powinien być zapięty. To rozwiązanie powinno być częścią wszystkich plecaków o większej pojemności. Zapięcie paska piersiowego pomaga ustawić odpowiednią wysokość i stabilność plecaka. Paski piersiowe najczęściej są regulowane i posiadają proste i praktyczne zapięcie. Na rynku znajdziesz także modele, gdzie paski wykonane są z elastycznego materiału. Pamiętajmy tylko, by nie zaciskać go zbyt mocno – to mogłoby bowiem nawet utrudnić oddychanie. Plecaki turystyczne często posiadają również specjalne paski odciążające. Umożliwiają one dociągnięcie plecaka do ramion. Taka opcja poprawia wygodę w czasie dłuższych przechadzek i trekkingów.

Jak nosić plecak, aby nie narażać kręgosłupa i stawów na uszkodzenie? Teraz już wiesz. Pamiętaj, aby przestrzegać tych wytycznych. Jest to bardzo ważne dla Twojego komfortu oraz zdrowia. Równomiernie rozkładając cały ciężar, noś go na dwóch ramionach i ciesz się wygodą podczas użytkowania. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *